Miłośników wnętrz stylizowanych na wiejskie nie jest zbyt wielu. Decyzja o wdrożeniu stylu rustykalnego – bo tak nazywa się aranżacja opiewająca w elementy przestrzeni wiejskich, prostych i czystych bywa ryzykowna i niebezpieczna. Co nie znaczy, że nie należy od niej uciekać jeśli ma to sprawić, że poczujemy się lepiej. Czym charakteryzuje się ów kontrowersyjny styl ? Jakie nosi znamiona i w jakiej przestrzeni sprawdzi się najlepiej ? Odpowiedź i kilka wskazówek poniżej.
Cechy stylu rustykalnego.
Podstawą tego stylu jest rękodzieło i swego rodzaju przaśność artystyczna. Fundament stanowi drewno oraz delikatne zdobienia. Zacząwszy od mebli – muszą one występować w postaci prawdziwego drewna o naturalnej barwie. Jeśli będą posiadały drobne niedoskonałości – np. brak błyszczącego lakieru na blacie stołu styl rustykalny wbrew pozorom zyska na wartości. Pamiętajmy, że taka forma aranżacji współgra z naturalizmem jak żadna inna, więc nie bójmy się radykalnych rozwiązań. Warto wspomnieć o drobnych detalach, które odgrywają rolę subtelnych zdobień. Choć na pierwszy rzut oka rozwiązania rustykalne mogą sprawiać wrażenie dziesiątek niepotrzebnych elementów, to każdy z nich składa się na całość niezbędną do uwypuklenia takiej formy.
Wskazówki
Cennymi dodatkami będą gliniane kubki na ścianach, zasuszone bukiety ziół oraz narzędzia z minionych epok takie jak drewniana maselnica, czy wiklinowa kobiałka do owoców. Oczywiście nie jest to powodem do skazywanie siebie na swego rodzaju ascetyzm, przecież każdy z nas funkcjonuje we współczesności i chce mieć w domu choćby podstawowe wyposażenie AGD/RTV. W stylu wiejskim sprawdzą się urządzenia minimalistyczne o stonowanych odcieniach. Rzecz w tym, aby było one na drugim planie i stanowiły wyłącznie uzupełnienie. Jedną z dróg do osiągnięcia takiego celu jest umieszczenie w centralnym punkcie salonu (tam gdzie zazwyczaj mamy telewizor) kominka. Zmywarkę możemy ukryć za drewnianą listwą, zaś radio umieścić w wiklinowej obudowie. Pamiętajmy, że opisywany w artykule styl należy do grupy współpracujących z wnętrzami minimalistycznymi. Zatem mnogość elementów i przesada w ekspozycji może wywołać bardziej poczucie kiczu, niż stonowaną wiejską aranżację. Jeśli więc wasza wyobraźnia widzi mnóstwo gadżetów odwołujących się do wiejskiej chaty pod strzechą takich jak lampy naftowe, żelazka, wagi z szalami, świece, ikony religijne itp. Jest to wyobrażenie złe. Styl rustykalny w zupełności traci na mnogości detali i wprowadza niepotrzebny chaos. Często w kwestiach dekoracyjnych rodzi się pytanie – co z podłogą ? Nasz sielski styl ma za zadanie łączyć aspekty praktyczne i dekoracyjne, więc bardzo ciekawym rozwiązaniem będzie słomiana mata, lub impregnowana skóra ze zwierzęcia. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w domach wolnostojących w których przestrzał przestrzeni podkreślają grube belki podtrzymujące strop. Nie należy uciekać od malarstwa rodzajowego przedstawiającego walory życia na wsi z romantycznymi nawiązaniami. Szczególną uwagę należy zwrócić na motywy żniw, jarmarków, krajobrazów leśnych, pastwisk, wiatraków, czy charakterystycznej dla naszej kultury – nocy świętojańskiej.
Styl rustykalny – dla kogo i gdzie ?
Jak już wspominałem jest on dedykowany domom wolnostojącym o większej powierzchni, gdzie już w założeniu architektonicznym możemy wprowadzać ów styl poprzez szeroką powierzchnię, parterowość, czy ogród z przodu budynku. To są oczywiście ogromne ułatwienia w drodze do aranżacji wnętrza, ale co jeśli ktoś ma niewielkie mieszkanie w centrum aglomeracji miejskiej ? Niestety w tym przypadku jest znacznie trudniej, ale nie ma rzeczy niemożliwych. W takiej sytuacji należy ograniczyć do minimum dodatki dekoracyjne i postawić na większy minimalizm. Z pewnością wciąż dominować powinno drewno, ale jego zastosowanie powinno się kierować umiarem. Pamiętajmy, że niewielkie wnętrza od początku do końca w drewnie tracą na optyce. Kilka elementów takich jak stół, krzesła, barek, drewniane okna, blat kuchenny i podłoga są w zupełności wystarczające. Sielską aranżację pielęgnują zazwyczaj osoby starsze, co nie znaczy, że może ona być przeznaczona dla osób młodszych. W tym drugim przypadku jest to z pewnością rozwiązanie innowacyjne i zaskakujące, nie należy się go bać.