nowoczesne wnętrza

Jakie łóżko wybrać do sypialni?

Wybór odpowiedniego łóżka do sypialni to sprawa kluczowa. Od niej zależy komfort naszego wypoczynku i snu, a także nasze zdrowie. Nie bez znaczenia są też walory estetyczne.

Wygoda przede wszystkim

Do łóżka kładziemy się, aby wypocząć, zrelaksować się albo przespać. Biorąc wszystkie te czynniki pod uwagę, musimy do naszej sypialni dobrać takie łóżko, które będzie przede wszystkim wygodne. Z wygodą wiążą się takie czynniki jak odpowiednia długość i szerokość łóżka, właściwy dobór materaca pod względem twardości, posiadanie zagłówka lub nie.

Najważniejsze, abyśmy się mogli swobodnie w łóżku wyciągnąć, bez trudu się w nim obrócić, więc musimy wziąć pod uwagę własne gabaryty oraz gabaryty osoby, z którą będziemy łóżko dzielić. Istotne jest też, aby materac nie był zbyt twardy albo zbyt miękki, bo wtedy będziemy budzić się niewyspani, do tego z bólami mięśni i kręgosłupa.

Wymiary sypialni

Wygoda to jedno, ale liczy się również komfort korzystania z sypialni. Dlatego łóżko trzeba dobierać do powierzchni, jaką mamy do dyspozycji – można kupić materac w konkretnym wymiarze np. materac 120×200, aby dopasować go do konkretnego pomieszczenia. Warto mieć na uwadze, że poza spaniem dobrze jest mieć zostawionej trochę przestrzeni na poruszanie się, ustawienie stolików nocnych, szafek, szafy na ubrania. Nieco łatwiej będzie dokonać wyboru tym, którzy mieszkają w domach jednorodzinnych, więcej wysiłku będą musieli włożyć wybór łóżka mieszkający w blokach, zwłaszcza starych, w których pomieszczenia do największych nie należą. Istnieje też opcja zamówienia łóżka na wymiar u stolarza, ale trzeba wtedy być przygotowanym na to, że konieczne będzie wyłożenie większych pieniędzy oraz zamówienie do takiego mebla odpowiednio dopasowanego materaca.

Rama i stelaż – drewniane czy z płyt

Jeśli sprawę rozmiaru mamy już załatwioną, czyli wiemy, jakiej wielkości łóżko pasuje do naszej sypialni, musimy dokonać wyboru ramy, na której będzie osadzony materac. Tutaj liczy się przede wszystkim trwałość, więc trzeba sprawdzić, z jakiego tworzywa rama jest wykonana. Gdy lubimy drewno, wyboru należy dokonać spośród ram, które zrobione są z dębu, buku oraz z sosny. Rama może też być wykonana z płyt MDF czy HDF. Są one bardzo trwałe, a cenowo na pewno tańsze od dębowych, bukowych i sosnowych.

Jeśli zaś chodzi o stelaż, czyli drabinkę, na której znajduje się materac, najlepszym wyborem z punktu widzenia wygody i zdrowia są stelaże drewniane, wykonane z lekko wygiętych listewek. Im jest ich więcej, im gęściej są rozłożone, tym lepiej dla nas. Niezalecane są z kolei stelaże wypełnione płytą meblową, choć są najtańsze. W ofercie są też stelaże regulowane, z podnoszonym zagłówkiem.

Zagłówek

Warto rozważyć łóżko z zagłówkiem, jeśli lubimy w łóżku czytać albo pracować na laptopie. Do wyboru są zagłówki miękkie, tapicerowane i wysokie. Wybierając te ostatnie, będziemy mogli opierać się w pozycji siedzącej.

Łóżka klasyczne, tapicerowane, kontynentalne

Najpopularniejsze są drewniane łóżka klasyczne. Najczęściej dobieramy do nich szafki nocne. Dalej mamy łóżka tapicerowane, które obite są najczęściej skórą naturalną, ekologiczną albo tkaniną. Popularne są również łóżka metalowe, które sprawdzą się w każdym wystroju. Dla osób z zasobnym portfelem do wyboru jest sporo modeli łóżek kontynentalnych, zwanych też hotelowymi. Ich materac (sprężynowy) jest umieszczony na ramie, wypełnionej sprężynami bonellowymi (tzw. boxspring). Są one wysokie i świetnie dopasowują się do kształtu ciała. Dzięki dużej wysokości, wynoszącej około 60 cm, wygodnie się z nich wstaje.