nowoczesne wnętrza

Jak wyposażyć dom, gdy mieszkają w nim alergicy?

Alergie najczęściej dają o sobie znać wiosną oraz jesienią. Wczesną wiosną mamy do czynienia z bardzo intensywnym pyleniem drzew i traw, natomiast jesienią odzywają się alergie na kurz, grzyby i pleśnie. Zazwyczaj osoby uczulone znajdują schronienie we własnym mieszkaniu, niemniej jednak musi być ono odpowiednio zaadaptowane. Jak wyposażyć dom, gdy mieszkają w nim alergicy?

Odpowiednia pościel dla alergika

Na początek warto zwrócić uwagę na pościel, którą powinien wybierać alergik. W sklepach dostępne są obecnie różnego rodzaju modele, dedykowane właśnie osobom uczulonym na pyłki, roztocza czy kurz. Możemy zdecydować się także na kołdrę chłodzącą, która doskonale odprowadza wilgoć. Kołdra chłodząca będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z nawracającymi pokrzywkami czy wysypkami. Wilgotna, a wręcz mokra skóra zaczyna swędzieć, przez co powstają na niej nieestetyczne, trudne do usunięcia wypryski. Kołdra chłodząca to dobry wybór na lato, choć oczywiście sprawdzi się także o innych porach roku.

Jakie meble powinien wybierać alergik?

Dla alergika kluczowe jest utrzymanie w domu czystości, a przede wszystkim regularne pozbywanie się kurzu. Warto ułatwić sobie to zadanie, wybierając konkretne rodzaje mebli. Dobrze, aby nie miały one żadnych wgłębień, które bardzo trudno jest doczyścić. Szafki powinny mieć wyższe nóżki, dzięki którym łatwo będzie oczyścić przestrzeń za pomocą odkurzacza. Unikajmy dywanów czy wykładzin, w których gromadzą się alergeny. Pamiętajmy o tym, że szafy należy czyścić nie tylko na zewnątrz, ale również w środku, dlatego nie powinny posiadać one zbyt wielu przegródek czy komór, z których trudno będzie nam usunąć zalegający kurz.

Akcesoria, jakie w swoim mieszkaniu powinien posiadać alergik

Doskonałym rozwiązaniem dla alergika będzie oczyszczacz powietrza, dzięki któremu pozbędziemy się z mieszkania różnego typu alergenów. Oczyszczacz najintensywniej pracuje wiosną oraz latem, choć sprawdzi się również w porze zimowej, gdy na zewnątrz panuje smog. Jest to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla astmatyków, bowiem smog nie pozostaje bez wpływu na nasz układ oddechowy. Alergikom przyda się również specjalistyczny odkurzacz z funkcją pary, dzięki któremu jednocześnie pozbędziemy się alergenów i nawilżymy powietrze. Możemy także zdecydować się na osobny nawilżacz powietrza, który pomoże nam zachować optymalny poziom zawilgocenia w mieszkaniu. Dzięki prostym rozwiązaniom codzienność alergika może stać się o wiele prostsza, zwłaszcza w czasie intensywnego pylenia.