nowoczesne wnętrza

Jak funkcjonalnie i komfortowo urządzić pokój dziecka?

Pokój dziecka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Dlatego trzeba przywiązać szczególną uwagę do urządzenia tego wnętrza. Można ograniczyć się do podstawowych elementów wyposażeniowych lub zadbać o takie detale, jakimi jest chociażby drobna dekoracja. W jaki sposób zająć się urządzaniem tego jednego z najważniejszych pomieszczeń w całym mieszkaniu?

 

Funkcjonalność i komfort to podstawa

Wbrew temu co się wydaje, pokój dziecka może być funkcjonalny i jednocześnie komfortowy. Trzeba go tylko odpowiednio urządzić. Do tego celu na pewno posłużą meble. Bez względu na wiek dziecka, w pokoju musi znaleźć się wygodne łóżko i biurko wraz z krzesłem. Nie powinno też zabraknąć szafek, szuflad i półek, aby móc łatwiej dbać o porządek w całym pokoju. Warto, aby na zimnej podłodze pojawił się choć nieduży dywanik, taki, który będzie można łatwo utrzymać w czystości i uniknąć zbyt intensywnego gromadzenia się kurzu. Trzeba koniecznie pomyśleć o oświetleniu. Oświetlenie główne jest podstawą i powinno być odpowiednio jasne. Na biurku musi znaleźć się lampka biurowa, niezbędna podczas odrabiania lekcji. Przy łóżku, na szafce nocnej najlepiej, by zaś zostało umieszczone dodatkowe oświetlenie – lampka nocna.

 

Dobra rada!

1. Wszystkie misie pluszowe, lalki i inne tego typu rzeczy, które chłoną kurz błyskawicznie i nie dają się zbyt łatwo czyścić, warto umieścić w zamkniętych kolorowych pudłach i kartonach.

2. W pokoju małego dziecka trzeba koniecznie zainwestować w meble o ograniczonej ilości ostrych krawędzi i kantów, a najlepiej całkiem z nich zrezygnować.

3. Warto podzielić pokój dziecka na trzy części – do odrabiania lekcji, zabawy i spania/odpoczynku.

4. Pokój powinien być wykończony w ciepłych, spokojnych kolorach.

5. Należy ograniczyć ilość elementów dekoracyjnych. Gdy jest ich zbyt dużo, w pokoju tworzy się bałagan.

 

Mały, ale własny

Nawet, jeżeli pomieszczenie jest małe, warto urządzić w nim pokój dla swojego dziecka. Przecież zamiast normalnego łóżka, można wstawić tak zwane piętrowe, połączone z biurkiem. Dziecko powinno mieć swój pokój, w którym będzie uczyło się samodzielności. Łatwiej skupi się na lekcjach, nauczy się również spać bez rodziców. W końcu będzie miało miejsce na swoje zabawki i inne rzeczy. Jest wiele korzyści w posiadaniu własnego pokoju przez dziecko. Dlatego remontując, kupując czy budując mieszkanie lub dom, trzeba koniecznie w swoich planach uwzględnić najmłodszych mieszkańców, ciekawe dekoracje dla nich znajdziemy na brajankowo.pl.

Urządzanie pokoju dziecka nie jest takie proste, jak może się wydawać. Wymaga pewnych umiejętności i pomysłowości. Powinno być funkcjonalne i komfortowe. Odpowiednie meble, dodatki i przede wszystkim oświetlenie – wszystko to jest niezwykle ważne. Wystarczy dostosować się do kilku wskazówek, aby przygotować dla dziecka wymarzony pokój, w którym będzie czuło się dobrze i fajnie spędzało swój wolny czas. To wcale nie musi być kosztowne przedsięwzięcie. Trzeba tylko dokładnie przemyśleć plan działania, a czasem nawet zastosować kilka alternatywnych rozwiązań.