nowoczesne wnętrza

Do czego służy pompa ciepła?

Odnawialne źródła energii cieszą się coraz to większym zainteresowaniem. Zalicza się do nich nie tylko popularne panele fotowoltaiczne, ale również pompy ciepła. Pozwala w ekologiczny sposób ogrzać dom oraz przygotować ciepłą wodę użytkową. Poznaj rodzaje i największe zalety tego urządzenia!

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła – https://www.rimex.com.pl/22-pompy-obejscia jest urządzeniem grzewczym, które wykorzystuje energię zgromadzoną w środowisku naturalnym. W zależności od rodzaju urządzenia, może to być woda, grunt lub powietrze. Ogrzewanie domu przy pomocy pompy niesie za sobą wiele korzyści, w tym:

  • dbałość o środowisko naturalne – urządzenie nie emituje do środowiska zanieczyszczeń, jest ekologiczne, 
  • łatwość w obsłudze i montażu, 
  • niskie koszta eksploatacyjne, 
  • bezpieczeństwo – urządzenie nie stwarza ryzyka wybuchu.

Choć inwestycja w pompę ciepła jest opłacalna, jej zakup wiąże się ze sporym wydatkiem. Inwestorzy mogą jednak korzystać z atrakcyjnych dotacji i finansowań, które pozwalają nieco obniżyć koszty i rozłożyć płatność na korzystne raty.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy dzieli się ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskiwane jest ciepło. Dostępne są:

  • pompy gruntowe,
  • pompy wodne, 
  • pompy powietrzne. 

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się pompy powietrzne, bowiem nie wymagają poniesienia wysokich kosztów. Model gruntowy wymaga sporej działki, z kolei pompa wodna – wiąże się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Każdy rodzaj charakteryzuje się jednak wysoką wydajnością, a wybór w tej kwestii zależy głównie od możliwości finansowych, jak i samej działki https://www.rimex.com.pl/ksztaltki-pex-zaprasowywane-typu-u/10465-pex-kolano-z-lapkami-zaprasowywane-16×12-gw-ktm.html.

Wybór pompy ciepła – na co zwrócić uwagę?

Zakup pompy ciepła wymaga przede wszystkim dopasowania mocy urządzenia do potrzeb domu. Zapotrzebowanie na moc wyrażane jest w kW. Znaczenie mają tutaj takie szczegóły, jak izolacja domu, rodzaj okien, czy nawet typu wentylacji. Istotny jest również współczynnik COP, czyli współczynnik wydajności. Im jest wyższy, tym oczywiście lepiej dla użytkownika.

Na pompie ciepła nie warto oszczędzać. Aby urządzenie służyło przez długie lata, warto wybrać model pochodzący od renomowanego producenta. Przydatna będzie także możliwość zdalnego sterowania urządzeniem, która pozwoli na kontrolę pracy pompy z każdego miejsca w domu.

Wybór wysokiej klasy pompy to jednak nie wszystko. Bardzo ważny jest także montaż urządzenia, który umożliwia prawidłową i sprawną pracę. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem pompy, pamiętaj, by skorzystać z usług rzetelnego i doświadczonego instalatora. Taka osoba zajmuje się także doborem urządzenia.