Noktowizor to urządzenie zbierające i wzmacniające światło, przy słabym oświetleniu. Najczęściej używany jest przez wojsko czy służby wywiadowcze.
Jak działa noktowizja?
Coraz częściej jednak po noktowizory sięgają też osoby prywatne, jak np. myśliwi. Warto jednak zauważyć i podkreślić, że prawo polskie zakazuje strzelania przy użyciu przyżądów optycznych uniemożliwiających postrzeganie celu w naturalnym świetle. Dlatego myśliwi używają noktowizji tylko do obserwacji otoczenia, przy czym ciągle sprawdza się ona świetnie w warunkach nocnych. Dlatego każdy myśliwy powinien przemyśleć zaopatrzenie się w sprzęt do noktowizji. Ale jaki wybrać?
Solo, czy duo?
Sprzęt noktowizyjny występuje w bardzo wielu odmianach, zarówno w wersjach na jedno oko jak i na oboje oczu. Nasadki noktowizyjne pozwalają na sporą swobodę przy wyborze sprzętu do obserwacji. Mamy do wyboru np.
- Lornetkę
- Monokular
- Gogle

Każdy z tych wyborów ma swoje wady i zalety. Z lornetki najbardziej ucieszą się osoby skupiające się tylko na obserwacji. Monokular sprawdzi się idealnie do tropienia i lokalizowania zwierzyny. Gogle, dzięki możliwości zamontowania ich na głowę, idealnie nadadzą się do długotrwałych nocnych obserwacji.
Digital?
Na rynku pojawił się wybór. Noktowizory i nasadki noktowizyjne występują teraz w formie analogowej i cyfrowej. Oba te rozwiązania mają szereg wad i zalet. Noktowizory cyfrowe mogą być podłączone do zewnętrznego rejestratora, pozwalając na nagranie obrazu. Ponadto noktowizor cyfrowy chroni oczy przed nadmiarem światła, więc bez obaw może być włączony nawet w dzień. Niestety, słabością noktowizorów cyfrowych jest zależność od baterii, które mają bardzo krótki czas działania. Podczas gdy cyfrowy noktowizor może działać do 4 godzin, jego analogowy odpowiednik działa nawet 2 razy dłużej. Dlatego nie warto analogu odsyłać do lamusa. Watro też nadmienić, że analogowe noktowizory cechuje lepsza odporność na warunki atmosferyczne. Cyfrowe noktowizory dobrze sprawdzą się w warunkach, gdzie obserwatora może zaskoczyć mocne światło, a analogowy powinien zabłysnąć np. przy dużej wilgotności i ciężkich warunkach atmosferycznych.