nowoczesne wnętrza

Zarządzanie hotelem – czy dla każdego?

Pojawia się wiele pytań, przed założeniem własnego hotelu. Kluczowym to, „czy aby na pewno mamy dość kompetencji, by móc być godnym gospodarzem swoich gości w trakcie ich pobytu w naszej posiadłości”? Każdy, kto chce tym zawodem zająć się od serca powinien zagłębić tę wiedzę. Pomoże to osiągnąć sukces i dzięki temu goście z chęcią będą wracać do tak dobrze zarządzanego obiektu. Jest wiele form dokształcania się, aby jak najlepiej sprawdzić się w roli managera hotelu.

Edukacja

W wielu krajach świata uczelnie hotelarskie cieszą się dobrą renomą i ogromną popularnością. Zwieńczeniem ukończonej uczelni jest oficjalny certyfikat, potwierdzający zdobytą wiedzę.
W Polsce nie zawsze trzeba znać świetnie teorię o zarządzaniu hotelem, aby profesjonalnie się w tym sprawdzić. W przypadku polskich hotelarzy ich kariera zaczęła się już za biurkiem recepcjonisty. Polakom bardziej zależy na doświadczeniu, niż na papierkach i dyplomach. Poznając interes od podszewki są w stanie nabrać tyle wiedzy i pewności siebie, by później być świetnymi specjalistami. Nie zawsze pracując w hotelu można nauczyć się nim zarządzać. Wystarczy iskierka, błysk w oku, spryt i kreatywność. Niestety- nie każdy ma świadomość, że tych cech nie posiada, a próbuje wejść w biznes.

okna

Zarządzanie

Często zdarza się, że właściciel- cały sprawca zamieszania, nie ma pojęcia, jak ugryźć prowadzenie hotelu. Uświadamia to sobie dopiero po zainwestowaniu całego swojego kapitału przygotowując obiekt do udostępnienia. Wtedy pojawiają się problemy i nieskuteczne ich rozwiązania. Taka osoba do powierzenia dość majątkowej nieruchomości nie chce ufać obcym, dlatego często polega na swojej rodzinie i przyjaciołom. Ci nie zawsze mają na tyle rozumu, by faktycznie pomóc. Często tym rujnują całą włożoną pracę w przygotowaniu hotelu. Błędy takiego doboru pracowników szybko wychodzą na jaw- po roku, dwóch.

Kompetencje

Często uważa się, że certyfikat jest klarownym dowodem gwarantującym 100% jakości pracy potencjalnego zatrudnionego. Szczególnie, gdy wycena posiadłości składa się z więcej niż 6 cyfr. Często właściciele wierzą, że jeśli kandydat na kierownika posiada ambitny dyplom uczelniany, to jest on w stanie zaspokoić ich oczekiwania. Niestety nie zawsze to idzie w parze. Wyuczone zawody jak administracja, ekonomia, księgowość często rozmijają się z filozofią prowadzenia hotelu. W ów czas jedynym z efektów takiej współpracy jest rozczarowanie.

Jak zostało to wspomniane wcześniej, ważne są umiejętności empiryczne. W takiej sytuacji osoba po technikum może sprawdzić się lepiej, niż magister zarządzania. Należy zwracać uwagę na cechy osobowości przyszłego zatrudnionego. Czy jest on błyskotliwy, otwarty, łatwo nawiązujący kontakty, analizujący swoją wypowiedź, dobrze zorganizowany? Takie cechy odnalezione w jednej osobie to znak, że nasz hotel może nie zatonąć. Najważniejszym w takiej pracy to zaufanie, łatwość w komunikacji, zrozumienie i rodzinna atmosfera. Dobre relacje między pracownikami i właścicielami to 60% sukcesu naszego hotelu, wyjaśnia ekspert z https://www.wszystko-do-hotelu.pl/.