nowoczesne wnętrza

Jak założyć hotel lub pensjonat?

            Założenie hotelu lub pensjonatu może być fantastyczną perspektywą na przyszłość. Usługi hotelarskie wydają się być przemysłem wręcz stworzonym dla ludzi ekstrawertycznych i uwielbiających przebywać z innymi. Jednakże hotel to nie tylko miejsce do pogaduszek i spotykania nowych twarzy, ale również biznes, o który trzeba dbać, i którym należy zarządzać tak, aby nie popaść w ruinę. Prowadzenie hotelu lub pensjonatu to ogromna odpowiedzialność, dlatego wiele osób już na starcie rezygnuje z tego pomysłu. Ale czy słusznie? Zanim odrzucimy tak duże plany warto zastanowić się nad tym, ile wysiłku trzeba włożyć w założenie hotelu i jak trudne jest to zadanie. (https://www.wszystko-do-hotelu.pl/galanteria-hotelowa.html)

Usługi hotelarskie

            Gama usług hotelarskich jest naprawdę szeroka, dlatego przed otwarciem własnego biznesu warto zdecydować się na którąś z dostępnych kategorii usług hotelarskich. Usługi te można podzielić na hotele, motele, pensjonaty, campingi, domy wycieczkowe oraz schroniska. Hotele to obiekty posiadające przynajmniej dziesięć pokoi, a na ich terenie gościom jest zapewniona rozrywka. Do moteli zaliczają się mniejsze obiekty, zazwyczaj położone przy drogach i posiadające minimum dziesięć dostępnych pokoi. Pensjonaty również należą do mniejszych obiektów i zapewniane jest w nich całodzienne wyżywienie. Campingi to strzeżone tereny, na których można przespać się w namiocie i legalnie rozpalić ognisko, domy hotelowe — do krótkotrwałego wynajęcia, zapewniają najmniej świadczeń na rzecz klientów oraz schroniska czyli obiekty zlokalizowane w okolicach pięknych szlaków przyrodniczo-turystycznych.

Otwarcie hotelu

            Aby otworzyć hotel, pensjonat lub inną usługę hotelarską, należy spełnić początkowe oraz wstępne wymagania, które zazwyczaj określone są przez podmioty odpowiedzialne za kontrolę jakości danych usług. Według danych obiekt hotelarski może zostać oddany do użytku tylko i wyłącznie, gdy zapewnia odpowiednie do rodzaju usługi warunki sanitarne, posiada wyjścia ewakuacyjne oraz spełnia wymagania budowlano-pożarowe. Dodatkowo, zależnie od typu obiektu, podmiot usługowy musi zapewnić gościom odpowiednią liczbę pokoi i rozrywkę oraz zgłosić się do kontroli i dokonania oceny hotelarskiej. Za ocenę pobierana jest należna opłata — hotele oraz motele cztero i pięcio gwiazdkowe 1500 zł, hotele i motele trzygwiazdkowe 1000 zł, hotele i motele jedno lub dwu gwiazdkowe oraz pensjonaty powyżej 20 pokoi 600 zł, mniejsze pensjonaty 400 zł, domy wycieczkowe 500 zł, kempingi i schroniska 300 zł oraz pola biwakowe 100 zł.

blonde

Płacenie podatków

            Otwierając hotel lub pensjonat przedsiębiorca musi liczyć się z niezbędnością spłacania podatku, jednakże możliwości wyboru względem opłat nie są restrykcyjne i ograniczone. Przedsiębiorca ma do wyboru aż cztery metody opodatkowania — zasady ogólne, podatek liniowy, zryczałtowane przychody ewidencjonalne oraz karta podatkowa. Jeśli już zdecydujemy się na wybór, warto dodatkowo oszacować, jakie będą  miesięczne przychody i wydatki związane z prowadzeniem naszej usługi. Jest to dobry sposób zabezpieczenia swoich finansów osobistych.  https://www.wszystko-do-hotelu.pl/

Zachęcamy także do sprawdzenia i porównania płytek na stronie https://plytki.pl/