Wybór kostki brukowej to wbrew pozorom nie lada gratka. We współczesnym budownictwie coraz częściej korzysta się z usług aranżerów oraz kreatorów zewnętrznych przestrzeni. Ci w celu podniesienia poziomu walorów estetycznych skupiają się na wyjątkowo drobnych detalach. Jednym z kluczowych jest właśnie wspomniana kostka brukowa, którą należy dobierać względem ściśle określonych kryteriów. Jakich? Na to i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Zanim skupimy się na estetyce…
Zanim oddamy się kwestii związanej z naszymi upodobaniami, warto przede wszystkim wziąć pod uwagę parametry techniczne dotyczące rodzaju kostki brukowej. Na tym etapie wyróżniamy dwa podstawowe kryteria – wielkość powierzchni, którą chcemy poddać wybrukowaniu oraz poziom obciążeń jakimi ową powierzchnię będziemy poddawać. To właśnie od tych kryteriów zależy rozmiar materiału oraz jego grubość. Pierwsza zasada mówi o tym, że na większych powierzchniach nie należy stosować kostki brukowej drobnej – ta jest zarezerwowana względem wąskich i krętych ścieżek, dzięki czemu możemy uniknąć zbędnego docinania materiału. Drugie kryterium, czyli grubość dobieramy ze względu na od natężenia ruchu – innymi słowy, na alejkach, ścieżkach oraz im podobnym kostka brukowa powinna być cienka, z kolei grubsza znakomicie sprawdzi się w przypadku podjazdów garażowych. W nader ciekawy sposób o parametrach technicznych oraz rozmiarach i zastosowaniu kostki brukowej opowiada specjalista – Szymon Rakowiecki.
„…W przypadku ogrodowych alejek z pewnością wystarczy kostka brukowa o grubości od 3-4cm. Jeśli mowa o podjazdach garażowych, które narażone są na zwiększone obciążenie, wówczas najrozsądniej zainwestować w kostkę o grubości od 5-6cm. Jeśli chodzi o podjazdy dla samochodów ciężarowych, to grubość kostki brukowej zaczyna się od 8cm…”

Walory estetyczne i ich znaczenie
Kolor kostki brukowej w dużej mierze uwarunkowany jest formą materiału z jakiego jest stworzona. Współczesna technologia pozwala jednak na wybór ściśle określonego koloru przy zastosowaniu specjalnych technik produkcyjnych. Aby mieć pewność, że kolor kostki brukowej jest stosownie dobrany, należy przede wszystkim określić kolor dominujący w przestrzeni. Najczęściej jest to kolor elewacji domu, wykończenia, dachu, bądź inny – np. ten dominujący w ogrodzie. Przy wyborze koloru kostki brukowej warto pamiętać, że odcienie poszczególnych brył mają prawo się różnić – wynika to z niepowtarzalności kruszców stosowanych w tej formie budownictwa. Aby zaaranżować odpowiednią i pokrewną paletę barw należy zatem skupić się na detalach. O ich istotnej roli opowiedziała nam Oliwia Zamojska – aranżerka i stylistka przestrzeni zewnętrznych.
„…W przypadku doboru barwy kostki brukowej kluczową rolę odgrywa kolor dominujący w danej przestrzeni. To właśnie względem niego dobieramy barwy i ich odcienie zapełniające przestrzeń. Tych należy szukać w detalach takich jak szata roślinna stanowiąca teren zielony, czy kolor piasku wypełniający poszczególne fragmenty przestrzeni. Aby mieć pewność, że kostka została poprawnie dobrana ze względu na odcień najbezpieczniej jest stosować kostki brukowe z trzech różnych palet. Daje to ponadto możliwość kreowania niespotykanych i wyjątkowych wzorów…”