nowoczesne wnętrza

Styropian – materiał wielofunkcyjny

Co to jest styropian i jak się go uzyskuje?

Styropian jest to nazwa, pod którą kryje się spieniony polistyren, czyli rodzaj tworzywa sztucznego, które powstaje wskutek odpowiedniego spienienia granulek polistyrenu. Proces ten przebiega dzięki podgrzewaniu granulek za pomocą pary wodnej. Komórki tego tworzywa są ze sobą połączone, a pomiędzy nimi znajdują się pustki powietrza. Im jest ich więcej, tym materiał zachowuje gęstszą strukturę.

Styropian, czyli tworzywo, które świetnie sprawdza się do termoizolacji budynków oraz przechowywania żywności

Warto pamiętać, że styropian jest tworzywem, które w żadnym stopniu nie grozi zdrowiu człowieka. Potwierdzeniem tego są różnego rodzaju opakowania, w których przechowuje się żywność. Materiał ten jest także wykorzystywany do termoizolacji budynków. Wykonanie takiej termoizolacji budynku za pomocą styropianu nie jest najtańszą inwestycją i decydując się na tego rodzaju krok, trzeba liczyć się z wydatkami, natomiast jest to inwestycja, która zwraca się w perspektywie długofalowej. To znaczy termoizolacja budynku styropianem pozwoli zachować ciepło w pomieszczeniach dłużej – nawet o 50 procent, a co za tym idzie zdecydowanie obniżyć także koszty, które wiążą się z opłatami za ogrzewanie. Inwestycja jaką jest wykonanie ocieplenia budynku tego rodzaju materiałem zwróci się całkowicie po kilku latach użytkowania.  

rusztowanie

Różne rodzaje styropianu, jakie możemy znaleźć na rynku

Na rynku znajdziemy kilka różnych rodzajów styropianu. Między innymi styropian fasadowy, który służy do izolacji termicznej dachów czy podłóg. Innym rodzajem często wykorzystywanego w budownictwie polistyrenu jest styropian do fundamentów, który zapewnia izolację termiczną fundamentom budynku znajdującym się pod ziemią. Często wykorzystuje się styropian także do ocieplania poddaszy, posadzki czy nadproży okiennych. Styropian ma wiele zastosowań. Wykorzystywany na budowach sprawdza się doskonale. Jest rodzajem materiału szybko gasnącego. Jeśli ulegnie temperaturze bardzo szybko można go ugasić. Jest bezpieczny i długotrwały w użytkowaniu.

Polecamy także: https://elektromaniacy.pl/ oraz https://epasjonaci.pl/.