Uciążliwy hałas dotyka stanowi dla nas problem nie tylko w miejscu pracy, przy ruchliwej ulicy, czy na lotnisku. Jest on obecny również w naszych domach, a więc miejscach wypoczynku, w których nic nie powinno zakłócać spokoju. Na szczęście istnieją sposoby na uchronienie się przed hałasem pochodzącym zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Odpowiedni projekt i dobra izolacja są w tym przypadku kluczem do sukcesu.
Dom w mieście a problem hałasu
Jeżeli nasz dom zlokalizowany jest w odludnej okolicy, kwestia hałasu zapewne nie stanowi dla nas problemu. Wiele osób z różnych względów nie może zamieszkać na odludziu. Budowa domu na terenie miasta to z jednej strony duża wygoda, a z drugiej problemy, których nie doświadczają mieszkańcy wsi. Jedną z najbardziej dotkliwych niedogodności jest docierający ze wszystkich stron hałas. Samochody, tramwaje i autobusy, a ponadto tłumy ludzi generują wiele dźwięków, które nie tylko przeszkadzają, ale również są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nawet jeśli badania akustyczne nie wykazują większego zagrożenia, to życie w permanentnym hałasie to duże ryzyko takich dolegliwości jak:
- głuchota,
- nadciśnienie,
- problemy z krążeniem,
- zawały serca,
- zaburzenia układu nerwowego,
- i wiele innych.
Problemy zdrowotne wynikające z długotrwałego narażenia na hałas są bardzo dotkliwe, dlatego nie należy bagatelizować tej sprawy. Dobrze jest pomyśleć o korzyściach mieszkania w dobrze wyciszonym domu z perspektywy kilkudziesięciu lat.
Dom niezależnie od lokalizacji powinien być dla nas azylem i miejscem wypoczynku. Jeżeli mamy czuć się w tym miejscu komfortowo, musi panować w nim cisza. Pamiętajmy, że zdrowie i dobre samopoczucie najłatwiej jest zachować w momencie, kiedy poziom doświadczanego hałasu w dzień nie przekracza 40 decybeli, natomiast w nocy 30 decybeli.
Hałas pochodzący z wewnątrz
Źródłem hałasu w naszym domu nie muszą być jedynie odgłosy pochodzące z zewnątrz. Często problemem są zbyt głośne rozmowy, kłótnie, muzyka, przemieszczanie się osób przebywających na wyższych piętrach lub przesuwanie mebli. Również dźwięki pochodzące z budynku w dużej mierze jesteśmy w stanie wyeliminować.
Pamiętajmy, że o izolację domu najlepiej jest zadbać już na etapie jego budowy. Jeżeli nie pomyślimy o tej kwestii na samym początku, później może być trudno naprawić błędy. A z pewnością będzie to bardzo kosztowne.
Szczelne drzwi i okna – warunek konieczny
Warto mieć świadomość, że izolacja akustyczna budynku powiązana jest z jego izolacją izolacją cieplną. Dźwięki przedostają się do wnętrza naszego domu przez te same punkty, przez które ucieka z niego ciepło. Są to głównie okna i drzwi. Jeżeli chcemy delektować się ciszą w wielkim mieście, koniecznie zadbajmy o te kwestie. Tak jak nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu, nie należy również decydować się na złej jakości okna. Kiedy chcemy, żeby chroniły nas one przed miejskim gwarem, wybierajmy modele o najwyższym współczynniku izolacyjności dźwiękowej. Kiedy tylko mamy taką możliwość, decydujmy się na szyby o kształcie wydłużonego prostokąta – zapewniają one znacznie lepszą izolację akustyczną niż szyby kwadratowe.
Zakup dźwiękoszczelnego okna to dopiero początek. Równie ważny jest sposób jego osadzenia w ścianie. Montaż okna powinien być przeprowadzony przez profesjonalistów. Tylko połączenie tych dwóch elementów zapewni nam lepsze wyciszenie mieszkania.
Równie ważne są dźwiękoszczelne drzwi. Ich skuteczność wynika z faktu, że są one wypełnione różnymi materiałami, które gwarantują najlepsze wygłuszenie. W drzwiach dźwiękoszczelnych można znaleźć między innymi blachę aluminiową i płyty wiórowe. Tak samo jak w przypadku okien, również i w wypadku drzwi liczy się dobry montaż. Bez odpowiedniej regulacji nawet najlepsze drzwi dźwiękoszczelne nie spełnią swojego zadania.
Materiały izolacyjne – kwestia, o którą należy zadbać
Żeby cieszyć się ciszą i spokojem musimy zadbać o dobrą izolację całego budynku. Niezwykle ważny jest tu styk ścian i stropów. Do ich izolacji można użyć różnych materiałów, na przykład pianki polipropylenowej, wełny mineralnej lub specjalnych gum. Ważne jest, żeby materiały wykorzystywane do wygłuszania były dość miękkie i charakteryzowały się dużą gęstością.
Czynnikiem ważnym w przypadku izolacji akustycznej jest również wilgotność ścian. Zasada jest taka – suche ściany lepiej niż wilgotne zatrzymują dźwięki.
Aranżacja wnętrz a akustyka budynku
Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że możemy zmniejszyć natężenie doświadczanych dźwięków dzięki odpowiedniej aranżacji wnętrza. Ciekawym pomysłem na wyciszenie domu jest zastosowanie sufitów podwieszanych, które znakomicie pochłaniają rozmaite odgłosy. Doskonałym rozwiązaniem jest również wykorzystanie dywanów i wykładzin, a także tradycyjnych zasłon i firan. Warto mieć świadomość, że w dużych i pustych pomieszczeniach dźwięk rozchodzi się znakomicie. W przypadku kiedy izolacja akustyczna jest dla nas ważna, minimalistyczna aranżacja wnętrza nie jest wskazana. Wieszajmy więc na ścianach obrazy i nie bójmy się wykorzystywania różnorodnych elementów dekoracyjnych.