nowoczesne wnętrza

Jak wybrać kostkę brukową?

Odpowiedni wybór kostki brukowej nie jest najłatwiejszym zadaniem, jak mogłoby się to zapewne wydawać. W swoim wyborze należy się kierować przede wszystkim faktem, że produkt będzie służyć przez wiele lat, dlatego warto wybrać ten właściwy, aby mieć pewność, że nie pojawi się zaraz potrzeba wymiany na nowy.

Nawierzchnia

Podczas wyboru tej właściwej kostki jednym  z czynników, na który na pewno należy zwrócić uwagę jest dociążenie na jakie będzie narażona nawierzchnia. To pozwoli Tobie zdecydować się na odpowiednią grubość, ponieważ jedna powinna być położona tam, gdzie spodziewamy się jedynie ruchu pieszych, a jeszcze inna tam, gdzie będą poruszały się pojazdy. Na tarasy oraz chodniki zdecydowanie sprawdzą się produkty o grubości 6 cm. Kostka o grubości 8 cm powinna się już pojawić tam, gdzie będą jeździć pojazdy osobowe. Jeśli jednak mogą przejeżdżać tam cięższe pojazdy, wówczas warto zakupić te o grubości 10 cm.

Wielkość kostki

Kolejnym ważnym czynnikiem jest również wielkość kostki. Jeśli droga nie jest prosta, lecz napotyka się na niej liczne wąskie zakręty, wówczas będziesz mieć do czynienia z sytuacją, w której należy zdecydować się na drobną kostkę. Dzięki temu nie będzie potrzeby wycinania poszczególnych elementów. W przypadku tych większych powierzchni, gdzie raczej nie napotyka się przesadnie zawiłych zakrętów i uliczek, lepiej prezentuje się duża kostka. Dodatkowo powiększa ona optycznie powierzchnię placu. W dodatku jej układanie będzie przyśpieszone.

Kolor i faktura kostki

Warto także mieć na uwadze kolor oraz fakturę kostki. W bogatych rejonach dobrze postawić na prostotę i elegancję. Tam, gdzie w grę wchodzi minimalizm, dobrze jest zdecydować się na zastosowanie różnych wzorów oraz kolorów kostek. Warto również wypróbować bloczki ytong.

Przemyślany wybór

W wyborze kostki najważniejsze, aby spełniała wszystkie Twoje oczekiwania. Jest to wybór na kilkadziesiąt lat, dlatego należy podejść do tematu na spokojnie, ponieważ gwałtowne działanie na pewno nie będzie skutkować tym prawidłowym zakupem. Warto pytać o zdanie fachowców, którzy doradzą oraz podzielą się swoimi spostrzeżeniem wypracowanymi przez cały swój staż.