nowoczesne wnętrza

Jak świadomie kupować zabawki dla dzieci

Zabawki kupujemy naszym pociechom, aby dać im radość. Dzieci, szczególnie te najmłodsze, bawiąc się nimi dotykają je rączkami i wkładają do buzi. Niestety nie każdy sklep z zabawkami i nie każdy producent oferuje najwyższej jakości bezpieczne produkty. Jakie substancje szkodliwe mogą zagrażać twojemu dziecku i na jakie oznaczenia na zabawkach zwracać szczególną uwagę?

Substancje szkodliwe, które mogą być obecne w zabawkach

Toksyną może być każda substancja podana w zbyt dużej dawce. Jako rodzic musisz być świadom, jak wiele jest substancji w zabawkach, które potencjalnie zagrażają twojemu dziecku. Oto kilka z nich:

  • ftalany mogące zakłócać gospodarkę hormonalną organizmu
  • bisfenol A, trujący związek organiczny przypominający swoją budową estrogen. Prawdopodobnie wywołuje choroby wynikające z zaburzeń hormonalnych 
  • rakotwórcze, alergenne metale ciężkie i formaldehyd, wpływające niekorzystnie na układ rozrodczy człowieka
  • aromaty, o działaniu alergennym
  • związki organiczne cyny – na chwilę obecną ich negatywny wpływ na organizm dziecka nie został dokładnie poznany. Wiadomo jednak, że mają toksyczny wpływ na układ hormonalny.

Jakie zabawki wybierać?

Przede wszystkim sprawdź, jakie oznaczenia ma zabawka. (https://www.landtoys.pl/pl/c/Prezenty-dla-dziewczynki/408) Najważniejsze jest, aby posiadała certyfikat CE i spełniała wytyczne normy EN 71. Jest to europejska norma określająca wymogi bezpieczeństwa zabawek. W jej trzynastu częściach określono m.in. jakie muszą być właściwości mechaniczne i fizyczne zabawki i specyfikacja migracji pierwiastków chemicznych.

Oprócz oznaczeń na opakowaniu zabawce warto dokładnie się przyjrzeć. Czy jest dobrze wykonana? Czy wszystkie drobne elementy są odpowiednio umocowane? Czy farba nie daje się łatwo zdrapać? Jeśli wybierasz zabawkę plastikową i czujesz od niej intensywny zapach, jest duże prawdopodobieństwo, że ulatniają się z niej szkodliwe substancje. Przy wyborze zabawki drewnianej staraj się kupować wersje nielakierowane lub malowane farbami nietoksycznymi. Kupując np. kredki zapachowe sprawdź, czy producent podał nazwy wykorzystanych substancji. Upewnij się również, czy zabawka posiada czytelną instrukcję obsługi i nie ma na niej sprzecznych ostrzeżeń.

Gdzie kupować bezpieczne zabawki?

Kupując kolejną lalkę dla swojej córki wybierz sklep z zabawkami, w którym sprzedawca orientuje się w wytycznych i certyfikatach, jakie zabawki powinny spełniać. Jeśli planujesz zakupy przez internet sprawdź czy na stronie sklepu znajdziesz opis poszczególnych oznaczeń. Jeżeli mimo to nadal masz wątpliwości warto porozmawiać z innymi rodzicami. 

Landtoys