nowoczesne wnętrza

Dlaczego wybieramy taki sklep a nie inny – czynniki decydujące o wyborach konsumenckich

Na rynku jest bardzo wiele sklepów, oferujących te same produkty, jednak klienci często mają swoje ulubione punkty sprzedaży. Ceny przestały już odgrywać tak istotną rolę w podejmowaniu decyzji zakupowych, w ich miejsce pojawiły się nowe czynniki, które oddziałują na zachowania konsumentów. Obecnie ludzie narzekają na brak czasu. Żyjemy w biegu, praca zajmuje większą część naszego życia, na przyjemności pozostaje nam niewiele czasu. Brakuje go również na zrobienie zakupów.

Wszystko w jednym miejscu

Tak więc sklepy, które będą miały bogatą ofertę, zapewnią dostęp do wielu produktów w jednym miejscu będą miały przewagę nad tymi, których asortyment jest ograniczony. Takie rozwiązania dotyczą nie tylko małych sklepów spożywczych czy przemysłowych, ale także wielkich hurtowni. Taki problem dotyczący dostępności towarów znają również pracownicy sektora budowlanego, którym szczególnie zależy na tym, aby materiały niezbędne do ukończenia budowy były dostępne szybko i w jednym miejscu. Wielkie składy budowlane zazwyczaj oferują dostęp do większości materiałów (np. wełna mineralna), a do klientów podchodzi się bardzo indywidualnie. Zazwyczaj realizacja oferty dochodzi do skutku razem z przedstawicielem handlowym, który dostosowuje zamówienie do potrzeb klienta.

Kompleksowa obsługa

Kolejną rzeczą niezwykle ważną dla współczesnych nabywców jest podejście sprzedawcy. Współcześni klienci znają swoją wartość, wiedzą, że w każdej chwili mogą zmienić sklep, usługodawcę, jeśli ten nie będzie profesjonalnie do nich podchodził. Liczy się podejście do klienta od samego początku. Wyjaśnienie mu wszelkich wątpliwości, udzielenie wyczerpujących informacji na temat sprzedawanych produktów, a także postępowanie reklamacyjne. Jak wiadomo zdarzają się towary z wadami, jednakże wcale nie musza one pozostawiać po sobie złego zdania, jeśli procedura reklamacyjna zostanie przeprowadzona szybko, sprawnie i bezproblemowo. Zarówno sprzedający jak i producenci powinni skrupulatnie podchodzić do wszelkich roszczeń klientów. Owszem zdarzają się sytuacje kiedy klienci chcą nadużywać przysługującego im prawa, lub nawet oszukać w celu uzyskania jakichś korzyści, jednakże po stronie producenta powinno leżeć wyjaśnienie każdego zgłoszenia, czy jest ono zasadne, a jeśli nie ma środków i czasu na prowadzenie takiego wyjaśnienia żądania klienta powinny być spełnione. Wielkie marki dbają o swoich klientów, i faktycznie potrafią polubownie załatwić wiele spraw, tak że klienci są zadowoleni. Braki w towarach zdarzają się także w produktach wielkiej wagi, czyli wszelkiego rodzaju materiałach budowlanych. Produkcja takich przedmiotów jest masowa, i gotowe wyroby są pakowane na palety, nie zawsze mankamenty są do wychwycenia od razu. Dlatego zdarza się, że dopiero finalny odbiorca zauważy defekt. Odpowiedzialny sprzedawca jednak będzie tego świadomy, i bez problemu rozwiąże problem.

Jak widać decyzje zakupowe dotyczą nie tylko klientów indywidualnych, ale także firm i takich nabywców, którzy dokonują zakupów na większą skalę, i nie tylko zakupów rzeczy codziennego użytku.