Budowę domu zawsze zaczyna się od postawienia fundamentów. Jednak jednym z najbardziej istotnych elementów jest dach. To on decyduje o bezpieczeństwie naszego budynku. Jego niewłaściwe postawienie lub wykończenie może spowodować nieodwracalne straty w konstrukcji budynku i jego wnętrzu. Każdy, kto postanowił wybudować dom staje przed pytaniem: jakie pokrycie jego dachu wybrać? Warto więc przyjrzeć się bliżej kilku materiałom i wybrać ten najbardziej odpowiadający naszym planom.
Dachówka, czyli klasyka
Podstawowa i najbardziej popularna metoda krycia dachów. Rodzajów dachówek jest sporo, ale wszystkie łączą w sobie kilka podstawowych właściwości. Przede wszystkim dachówki są twarde i wytrzymałe. To prawdopodobnie te cechy sprawiły, że są tak szeroko wykorzystywane. Nie gną się i nie łamią pod naporem opadów atmosferycznych. Wchłaniają wodę, jednak bez szkody na ich szczelność. Przed nasiąkaniem można się jednak bronić, między innymi za pomocą specjalnych warstw wykończeniowych. Ich gwarancja jest bardzo długa, jednak warto pamiętać, że dopiero na dachu tworzą prawie niezniszczalną skorupę. Bardzo łatwo je za to uszkodzić podczas transportu i w trakcie montażu.
Blachodachówka, innowacyjna tradycja
Są to pokrycia mniej trwałe, które zdobywają popularność przez wzgląd na stosunek ich ceny do jakości. Są zdecydowanie tańsze niż dachówki, a jednocześnie mogą być montowane na prawie każdym dachu. Nie nasiąkają wodą i nie zmieniają swojej wagi pod wpływem warunków atmosferycznych. Najważniejszymi elementami decydującymi o jakości blachodachówki jest są; odporność na korozję, zarysowania oraz trwałość powłoki. Mówi się także o szybkiej utracie koloru. Najtańsze blachodachówki są zabezpieczone przed szkodliwym działaniem wilgoci tylko od jednej, zewnętrznej strony. W droższych wersjach przygotowane są obie lub też mamy do czynienia z dodatkowymi posypkami pokrytymi żywicą akrylową. Blachodachówka posiada od 10 do 12 lat gwarancji, a ich żywotność określa się na 60-75 lat.
Gont bitumiczny, lekkość w niskiej cenie
Najtańszą opcją jest skorzystanie z gontu bitumicznego. Jest to specjalny rodzaj włókniny szklanej, która poprzez zanurzenie w masie bitumicznej staje się odporna i szczelna. Im lepszy rodzaj tej masy, tym lepsza jakość zabezpieczenia dachu przed opadami atmosferycznymi. Gont bitumiczny jest tani i lekki. Nadaje się na każdy rodzaj dachów, ale jest też najmniej trwały. Wymaga przy tym sporej ilości czasu i pracy, aby odpowiednio przygotować podłoże. Jego szczelność jest stosunkowo niska i szybko się zużywa, niemniej gont jest dość trwały i może służyć od 20 do 30 lat. Alternatywnie można sięgnąć po sprawdzoną papę dachową.
Dachówka wydaje się być najbardziej naturalnym i najbardziej powszechnym elementem krycia dachów, jednak inne metody również znajdą swoje zastosowanie. Cena dachówki i jej ciężar sprawiają, że nie mogą być one stosowane na każdym dachu. W związku z tym rozwiązaniem może być blachodachówka i gont bitumiczny, które również skutecznie (choć mniej) pokryją dachy i zapewnią ciepło i ochronę przed opadami na wiele lat.