nowoczesne wnętrza

Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Ceny mieszkań w Polsce od kilku już lat utrzymują się na wysokim poziomie. Szczególnie niekorzystna dla konsumentów jest relacja ceny metra kwadratowego do wysokości przeciętnych zarobków. Ze względu na wysokie ceny na rynku nieruchomości większość młodych osób swoje pierwsze mieszkania kupuje na kredyt.

Dlaczego jest tak drogo?

Aby kupić nowe mieszkanie w segmencie popularnym zlokalizowane w jednym z większych miast Polski trzeba liczyć się z kosztem rzędu 5-8 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Wiele osób zastanawia się, dlaczego nieruchomości mieszkaniowe są w Polsce tak drogie. W dużej mierze wynika to z faktu, że w ostatnich dziesięcioleciach budowało się bardzo mało mieszkań a potrzeby ze strony popytu były ogromne. Ożywienie na rynku nieruchomości zaczęliśmy obserwować po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Przez ostatnie piętnaście lat bardzo wzrosła aktywność deweloperów a wraz z nią regularnie rosły także ceny. Choć obecnie buduje się stosunkowo dużo to są w Polsce miejsca, gdzie w ogóle nie powstają nowe bloki. Dotyczy to głównie miast powiatowych oraz innych małych miasteczek. Bardzo często zdarza się także tak, że w mieście buduje tylko jeden deweloper i nie powstają domy jednorodzinne, bo brakuje planów zagospodarowania przestrzennego. W takich okolicznościach nienaturalne windowanie cen jest częste.

okna

Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że ceny nieruchomości przestaną rosnąć i będą utrzymywać się na poziomie podobnym do obecnego. Przemawia za tym wiele czynników. Rynek staje się powoli nasycony, bo w ostatnich latach wybudowano dużo mieszkań. Ostatnie roczniki wyżu demograficznego mają dzisiaj po około 35 lat, co oznacza, że osoby te dawno już nabyły własne mieszkania. Młodych ludzi jest, więc coraz mniej i warto podkreślić, że nie słabnie zjawisko emigracji zarobkowej. Takie osoby również nie będę zainteresowane nabywaniem mieszkań. Oprócz tego pojawia się alternatywa zakupu mieszkania w postaci skorzystania z rządowego programu Mieszkanie Plus w ramach, którego można wynajmować mieszkania i możliwością stopniowego dochodzenia do własności.