nowoczesne wnętrza

Przemyślana abstrakcja, czyli o salonowych plakatach

Wnętrza abstrakcyjne stanowią wypadkową stylu modernistycznego oraz klasycznego. Często tego rodzaju połączeniu ma na celu wywołanie przemyślanego skandalu, żeby nie powiedzieć – prowokacji. Metod na ową mieszankę jest wiele, a największą popularnością pośród designerów cieszy się obecnie zastosowanie dekoracji ściennych, mówiąc ściślej – plakatów.

Obrazy odchodzące do lamusa

Konwencjonalne obrazy ukazujące pejzaże drzewiej stanowiły podstawowy element dekoracji ściennej zwłaszcza w przypadku salonów. Od setek lat świadczyły nie tylko o guście właściciela domu, bądź mieszkania, ale także były symbolem przepychu oraz wrażliwości. Z czasem design zaczął podążać w stronę bardziej alternatywną – niezależną, zaś obrazy zaczęły być wypierane przez tapety znane z ostatniego dziesięciolecia minionej epoki, powiększone zdjęcia, czy grafika. Kształtujący się w ostatnich latach styl abstrakcyjny czerpiący z nurtu modernistycznego przełamał ową passę. W cenie są plakaty zdobiące salonowe ściany.

Walory stosowania plakatów

Największą popularnością obecnie cieszą się plakaty prezentujące motywy abstrakcyjne. Charakterystyczne wzory dopełniają zalety nowocześnie urządzonych wnętrz współczesnych. W ciekawy sposób o zastosowaniu plakatów ze wzorami abstrakcyjnymi w salonach oraz sypialniach mówi architekt wnętrze – Kazimierz Polaczek :

„Plakaty abstrakcyjne to nie tylko uzupełnienie dekoracyjne nowoczesnych wnętrz, ale także wysublimowany wyraz poczucia estetyki nowocześnie zorientowanego klienta. Dużym walorem stosowania plakatów z motywami abstrakcyjnymi jest także ich uniwersalność. Tego typu dekoracje sprawdzają się świetnie w stylu skandynawskim, loftowym, awangardowym oraz modernistycznym. W zasadzie każde – współczesne wnętrze minimalistyczne z radością zaakceptuje obecność abstrakcyjnego plakatu na ścianie…”

Jakość także ma znaczenie

Poza śladem graficznym obecnym na plakacie znaczenie ma również jakość jego wykonania. Tego typu plakaty powinny być odporne na urazy mechaniczne, zmiany temperatury, blaknięcie oraz natężenie wilgoci. Wielu ekspertów zaleca oprawienie ich w szkło, które zwiększa optykę niewielkich pomieszczeń, choć współcześni designerzy starają się odchodzić od tego typu pomysłów nakłaniając klientów do inwestycji w wysokiej jakości plakat oraz trwały system mocowania. Plakaty na salonowych ścianach mają jeszcze jedną – istotną zaletę. Ich ceny są nieporównywalnie niższe niźli w przypadku obrazów – nawet kopii. Droższe od plakatów są również tapety, zdjęcia, grafiki i im podobne ikony.

kobieta

Postaw na indywidualizm!

Plakat najlepiej wykreować we współpracy z grafikiem oraz architektem wnętrz. Plakaty i inne dekoracje możesz wybrać na stronie obrazynasciany.pl lub artpasaz.pl Istotną rolę w tej kwestii odgrywa sam pomysł. Plakat może być symboliczny, ale może także stanowić ważną pamiątkę. W wielu przypadkach wybór plakatu związany jest z pasją mieszkańca danego pomieszczenia, choć równie dobrze może być on przypadkowy. Jedno jest pewne – w przypadku plakatów warto postawić na indywidualizm.