nowoczesne wnętrza

Aby w domu było miło

O tym, jak ważne jest zamieszkiwane przez nas wnętrze dla dobrego samopoczucia nie trzeba przekonywać nikogo, kto choć raz w przeżył przeprowadzkę. Zamieszkiwane pomieszczenie powinno być nie tylko ładne, ale również wygodne, powinno być również w znaczącym stopniu naznaczone naszą osobowością tak, abyśmy w każdej chwili mogli czuć się w nim jak u siebie.

Powinno wreszcie być zaprojektowane w taki sposób, aby można w nim było efektywnie odpoczywać i relaksować się, a jeśli należymy do tej części społeczeństwa, która pracuje w domu – powinno sprzyjać skupieniu.

Najistotniejszą czynnością, jaką wykonujemy w swoim mieszkaniu jest odpoczywanie. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że najważniejszym meblem w domu jest łóżko. Jeśli będzie za małe to nie będziemy w stanie się na nim wyspać. O tym, jak istotny jest to element zaświadczyć mogą liczni terapeuci małżeńscy, których pacjenci rozwodzili się właśnie przez za małe łóżko. Postawmy na łóżko o odpowiedniej twardości, dopasowane do naszego wzrostu a także gustu i w żadnym wypadku nie stawiajmy go zbyt blisko grzejnika. Jeśli to zrobimy, to w sezonie grzewczym będziemy budzić się zlani potem.

Warto również zadbać o relaks na jawie. Wygodny fotel, kanapa, może nawet szezlong to bardzo istotny mebel. Tu również powinno nam zależeć na tym, aby mebel miał odpowiednią twardość – zbyt miękki fotel sprawia, że po godzinie, którą na nim spędzimy, będziemy odczuwać ból pleców, co zdecydowanie obniży jakość naszego relaksu i w przyszłości źle odbije się na naszym zdrowiu. W Polsce mnóstwo ludzi narzeka na problemy z kręgosłupem i to zazwyczaj właśnie dlatego, że zbyt wiele czasu spędzają w pozycji siedzącej na niedostosowanych do ludzkiej anatomii meblach. Pamiętajmy o tym urządzając wnętrze.

W ostatnich latach mamy do czynienia z renesansem elementów kojarzących się z tradycją, jak kominki, drewniane okna itp. Drewno niewątpliwie dobrze wygląda we wnętrzu, oczywiście pod warunkiem, że wszystkie elementy wyposażenia są wykonane albo z tego samego gatunku, albo gatunków o zbliżonych deseniach i kolorach. Meble muszą pasować do stolarki okiennej, a stolarka okienna do listwy przypodłogowej czy drewnianego parkietu. Można co prawda eksperymentować sięgając po zasadę kontrastu w miejsce zasady spójności, takie eksperymenty są jednak zazwyczaj udane tylko wtedy, gdy mamy jasno sprecyzowaną koncepcję.

remont-domu

Żeby w domu było miło warto również postawić w nim kilka regałów z książkami i powiesić kilka obrazów np. reprodukcji jak https://artpasaz.pl/dekoracje/obrazy-nowoczesne-2/reprodukcje/. To prawda, że żyjemy w czasach, w których książki w tradycyjnej formie powoli odchodzą do lamusa, jednak nadal rzędy tomów na półkach pomagają dobrze się poczuć w pomieszczeniu. Co więcej – nic tak nie relaksuje, jak stara dobra, pachnąca drukiem książka, czytana w ulubionym fotelu w towarzystwie ulubionej kawy. Co do obrazów – sięgnijmy po takie, które nie tylko dopasują się do wystroju wnętrza, ale również do naszego gustu, obecnie największy wybór znajdziemy na http://obrazynasciany.pl/. Obrazy krzykliwe i posępne raczej nie sprawdzają się w pomieszczeniach mieszkalnych, chyba że ich lokatorzy mają specyficzne preferencje.

W urządzanie wnętrza warto włożyć trochę serca. Pomieszczenia urządzone z pomysłem przez osoby dbające o swoje otoczenie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Szukajmy inspiracji gdzie tylko się da – w telewizji, w internecie, wśród znajomych. Inwestycja we wnętrze to przecież inwestycja w siebie!